نقشه راه صادرات

طرح صادرات و نقشه راه صادرات ( Export Plan) : وقتی نگاه یک مجموعه تجاری، نگاه صادراتی باشد، طرح تجاری یا به عبارتی business plan  به نقشه راه صادرات و طرح صادرات با عنوان  export plan تبدیل می شود. هماگونه که BP در بنگاههای تجاری بزرگ نقش اساس و عمده ای را دارد. EP یا همان Export Plan هم برای صادرات بنگاه های کوچک ، متوسط و بزرگ ضروری و حیاتی می باشد.

با توجه به قلم شبکه خبری اقتصاد آنلاین ، فعالان اقتصادی نبود یک نگاه صادراتی و نفشه راه صادرات مشخص را یکی از عوامل عقب ماندگی های صادراتی عنوان می کنند.

 

طرح صادرات یا export plan چیست؟

طرح صادرات به معنای تعریف هوشمندانه و عمیق با تمرکز بر جزئیات در تعریف صحیح سرمایه گذاری می باشد.

طرح صادراتی بر اساس شامل مطالب کلاسیک نیست بلکه می تواند یک کاغذ باشد که در آن یک سری رئوس کار، مسیر کار و رابطه بین فرایندها و پارامترها در آن مشخص شده باشد یا می تواند یک طرح توجیهی کلاسیک و قاعده مند باشد. هر کس می تواند به روش خودش، نسخه کسب و کار خودش را فراهم کند. اما نکته بسیار مهم این است که در روند صادرات ، طرح صادرات مخصوصا با توجه به وجود تحریم در ایران داشتن نقشه راه صادرات تخصصی و اجرایی تضمین کننده موفقیت صادراتی است.

 

آیا ابتدا طرح صادرات یا صادرات

آیا ابتدا طرح صادرات و  export plan را آماده و سپس وارد صادرات شویم یا ابتدا صادرات را آغاز و همزمان طرح صادرات را بنویسیم؟ به اعتقاد بلودنیز، طرح صادرات، نه المان ثابتی دارد و نه چشم انداز ثابتی. بهتر است قبل از شروع پروسه صادرات ، نقشه راه و طرح صادرات را بر اساس هدف غایی تعریف شده آماده کنیم. و در مسیر صادرات بر اساس جلسات مدیریتی، پارامترهای متغییر موجود در طرح صادراتی را بر اساس موقعیت، زمان و روند حرکت در صورت نیاز به تغییرات ، تغییر دهیم.

 

طرح صادراتی

به طور کلی در بحث طرح صادرات ما باید به ۹ مطلب کلیدی پاسخ دهیم. نگاهی جامع و هوشمندانه به تعریف سرمایه گذاری تا هدف غایی که صادرات است. باید نه مطلب کلیدی را پاسخگو باشیم تا بتوانیم مسیرمان را روشن کنیم که هر زمان به مانعی برخورد کردیم حتی الامکان از قبل، عکس العمل مناسب، راه حل جایگزین و اقدامات اصلاحی تعریف شده باشد.

گروه مشاوران بین الملل بلودنیز در تهیه نقشه راه صادراتی و طرح صادراتی (Export Plan)  از صفر تا صد در کنار شما هستند. در صورت نیاز به مشاوره فرم زیر را تکمیل کنید.

فرم مشاوره طرح صادراتی

گام های طرح صادرات :

در طراحی نقشه راه و طرح صادرات ۹ گام اصلی را باید مد نظر گرفت که در ادامه بصورت تیتروار به آنها اشاره شده و به تفصیل مهمترین و کلیدترین گام را بصورت کامل بررسی می کنیم.

۱- شناسایی نقاط ضعف زنجیره تامین

۲-شناسایی نقاط قوت کسب و کار

۳-شناسایی نقاط ضعف کسب و کار

۴- شناخت بازار هدف

۵- ویژگی های بازار هدف

۶- تطبیق با هدف

۷- شناخت کامل رقبا

۸- قوانین بازار هدف

۹-  ارزیابی ریسک

 

ارزیابی ریسک:

هر تجارتی که می خواهیم آغاز کنیم یا اگر مدیر واحدی هستیم، برای ادامه راه، ریسک هایی وجود دارد. بهتر است قبل از برداشتن هر قدمی،  ریسک ها را شناسایی کنیم. چرا که در دنیای مدرن، بحث آزمون و خطا باید کنار رود.

ریسک به معنای احتمال انحراف بازده واقعی سرمایه گذاری از بازده پیش بینی شده آن است. ما همیشه برای کار خود یک بازده ای را پیش بینی می کنیم و سودی را برای تجارتمان در نظر می گیریم و باید سعی کنیم ریسک های آن را مدیریت کنیم.

برای مدیریت ریسک نیاز است که در ابتدا ریسک های تجارت خود را بشناسیم. بهتر تجارت به صورت کلی ریسک های زیادی دارد که سعی می کنیم به ریسک های اصلی بپردازیم که تیم مشاورین بلودنیز در این مسیر تخصص لازم را داشته و می تواند شما را در شناسایی ریسک های مسیر صادرات همراهی نماید.

 

بررسی دو نمونه از ریسک های صادراتی

ریسک استراتژیک

ریسک استراتژیک، هنگامی که یک استراتژی برای رسیدن به هدف خود می چینیم، باید از قبل یک برنامه جامع و کاملی در مورد آن استراتژی داشته باشیم و آن استراتژی دقیق و قابل بهبود باشد. هنگامی که صحبت از قابل بهبود بودن می کنیم (System improvement) همیشه به معنای سود و پول بیشتر نیست بلکه به معنای انطباق خودمان با شرایط، ارزیابی اتفاقات اطرافمان و شناسایی خطرات موجود است. اما خطراتی که به طور کلی استراتژی سازمان را تهدید می کنند عبارتند از تغییر در تکنولوژی (چراکه در دنیای امروز تغییرات بسیار گسترده است و اگر نتوانیم آن را پیش بینی کنیم نمی توانیم استراتژی خود را به موقع تغییر دهیم و آن را بهبود بخشیم. به طور مثال شرکت کداک بعد از آمدن عکس های دیجیتال نتوانست خود را با تکنولوژی موجود تطبیق دهد و برند کداک از رده خارج شد اما در مقابل برند ایکس راکس که یکی از معتبرترین و گرانترین برندهای دنیا است خیلی زود توانست پرینترهای دیجیتالی را طراحی کند و همراه با تکنولوژی پیش رود که در حال حاضر یکی از موفق ترین برندهای دنیا است)، تغییر در تقاضا (در بازار همیشه تغییرات وجود دارد، حضور رقبای جدید و رقبای قوی تر، تغییرات در قیمت های مواد اولیه و تغییرات در قیمت های بازار از جمله این تغییرات است که برای مقابله با آن، استراتژی سازمان باید قابل بهبود و تطبیق با تغییرات روز جهان باشد).

 

ریسک عدم انطباق با قوانین

بدین معنا که یک شرکت باید قوانین کشوری را که در آن فعالیت می کند را بشناسد و نیز قوانین کشور مبدأ و همچنین تغییر در قوانین این کشورها. به عنوان مثال محموله ای را صادر می کنیم و اگر مشخصات بازار هدف در مورد محموله را ندانیم، این محموله امکان ترخیص از گمرکات را نخواهد داشت و متحمل هزینه خواهیم شد. باید بدانیم که قوانین همه کشورها باهم یکسان نیست.

ریسک دیگری که اکثر شرکت های ایرانی با آن دست به گریبان هستند و در آن مشکل دارند، ریسک عملیاتی است (ریسکی که خودمان آن را به وسیله عملکرد کارمندان، عملکرد سیستم شرکت و عملکرد دستگاه ها و تکنولوژی ای که با آن کار می کنند به وجود می آوریم. به عنوان مثال اپراتوری که با یک دستگاه کار می کند اگر بی دقتی کند و یا آموزش کافی برای کار با دستگاه را نداند، مشکلاتی در تولید محصول به وجود می آورد؛ بنابراین باید بتوانیم ریسک های عملیاتی را کنترل کنیم).

ریسک مالی

است که تقریبا همه ریسک های ذکر شده به نوعی با ریسک مالی مرتبط می شوند چراکه همه آن ها در نهایت منجر به ضرر و زیان مالی می شود. ریسک مالی باعث می شود هزینه اضافه ای برای شرکت به وجود آید و این مسئله، قیمت تمام شده محصول را بالا می برد و درآمد شرکت را کم می کند. برای مثال از ریسک مالی می توان شرکت هایی را نام برد که درآمد اصلی شرکت از یک یا چند شرکت بزرگ تأمین می شود که اگر این مشتری نتواند تعهدات مالی خود را بپردازد این شرکت دچار ریسک مالی می شود). علاوه بر این ها ریسک اعتباری عبارت است از اعتبار شرکت و اعتبار برند که به عنوان نقطه مشترک همه تجارت ها و شرکت ها شناخته می شود. هر شرکتی با هر فعالیتی، مهم ترین چیزی که برای آن وجود دارد، اعتبار شرکت و برند آن است. اگر اعتبار شرکت از بین برود باعث از بین رفتن مشتری و درآمد و حتی پرسنل خوب خود می شود. اگر یک شرکت محصول خوبی ارائه ندهد و این محصول در سوپرمارکت ها و یا در بازارهای مقصد، فراخوان (recall) شود، یک سردرد و کابوسی برای تولیدکنندگان خواهد بود چراکه باعث می شود اعتبار برندشان زیر سوال رود و به دست آوردن مجدد اعتبار، کار بسیار سختی است. این ها خلاصه ای از مهم ترین ریسک ها بود.

گروه مشاوران بین الملل بلودنیز در تهیه نقشه راه صادراتی و طرح صادراتی (Export Plan)  از صفر تا صد در کنار شما هستند. در صورت نیاز به مشاوره فرم زیر را تکمیل کنید.

فرم مشاوره طرح صادراتی

 

امتیاز ما
[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *