بیمه در صادرات

بیمه در صادرات و واردات نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند. بدون داشتن بیمه‌نامه ریسک انجام واردات و صادرات بسیار بالا خواهد بود. دو طرف اصلی یک بیمه‌نامه، بیمه‌گذار و بیمه‌گر هستند.

در یک سند بیمه‌نامه، دو طرف به یکدیگر تعهداتی می‌دهند. تعهداتی که به موجب آن بیمه‌گر متعهد می‌شود که در صورت وارد شدن خسارت به کالای بیمه‌گذار، خسارت آن را پرداخت کند.

بیمه‌گذار در اینجا همان شخص حقیقی یا حقوقی است که به کار تجارت و صادرات کالا مشغول است. بیمه‌گر نیز غالبا شرکت‌های بیمه‌ای و اشخاص حقوقی فعال در عرصه بیمه هستند. در اینجا در واقع شخص بیمه‌گر، حمل کالا از یک نقطه به نقطه دیگر را بیمه کرده است.

 

بیمه باربری صادراتی :

بیمه‌نامه‌ها می‌توانند برای حمل‌ونقل زمینی، هوایی یا دریایی صادر شوند. از آنجا که معمولا ریسک حمل‌ونقل بین‌المللی بالاتر از حمل‌ونقل داخلی بوده، به همین دلیل بحث بیمه بار صادراتی اهمیت بسیار زیادی برای صادرکنندگان دارد. این ریسک‌ها شامل خطراتی همچون تصادف، آتش‌سوزی، سرقت، جنگ و مواردی از این قبیل است. گذشته از این موضوع، بیمه کردن بار در بسیاری از موارد برای تجار و بازرگانان اجباری است.

مشکل پوشش بیمه صادراتی در ایران

در راستای تحریم کشور ایران یکی از بزرگترین مشکلاتی که برای بازرگانان اتفاق می افتد . مشکل مربوط به عدم وجود پوشش های بیمه حمل است. یک شرکت صادراتی و یک فردی که علاقمند به یک حرکت صادراتی است وارد یک بازی صادراتی می شود بدون توجه به این واقعیت که باید کالای خودش را تحت پوشش بیمه حمل و نقل قرار دهد.

آیا می دانیم که در کشور ما به دلیل تحریم ها، یک صادرکننده باید با قدرت چانه زنی با شرکت های بیمه وارد مذاکره شود. شرکت های بیمه با بی صداقتی می گویند کالای خودتان را از درب کارخانه تا بندر مقصد بیمه کن و هزینه آن را هم پرداخت کن، این هزینه شاید خیلی مهم نباشد اما آن چه که مهم است این است که چه کسی ممیزی این مشکل را حل می کند، اگر خدایی نکرده اتفاقی افتاد من چگونه به شرکت بیمه اثبات کنم که یک اتفاقی افتاده است.

در حال حاضر هیچ یک از شرکت های بیمه ایران نمی توانند این مشکل را حل کنند. چراکه در گذشته با Lloyds قرارداد داشتند اما در حال حاضر Lloyds  کالاهای ایرانی را بیمه نمی کند.

از این مسئله بدتر، تحریم و عدم وجود پوشش های بیمه مسئولیت است. اگر عوارض وارداتی در کشور هدف بالا هم باشد باید با کاهش هزینه هایمان وارد بازار هدف شویم و برای موفق شدن نیاز به بیمه مسئولیت داریم. بسیاری از شرکت ها در دنیای امروز می گویند شمای صادرکننده کالای خودت را باید تحت پوشش بیمه مسئولیت قرار دهید . متأسفانه به دلیل تحریم، هیچ شرکتی، بیمه مسئولیت برای کالای ایرانی انجام نمی دهد و این ریسکی است که واردکننده باید انجام دهد.

 

راه حل این مسئله چیست؟

اگر بدانیم نیاز چیست، می توانیم قدمی را برداریم. ما در مجموعه بلودنیز با توجه به حضور در کشور ترکیه و نبود هیچ گونه تحریم و ارتباط با تمام دنیا، توانستیم با شرکت های بیمه بین الملل قراردادهایی را صادر و در این مسیر بسیار حیاتی همراه صادر کننده و وارد کننده باشیم.

امتیاز ما
[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *