صادرات چیست؟

صادرات چیست: امروز ما درگیر یک جنگ اقتصادی هستیم. وقتی صحبت از جنگ های اقتصادی می شود، نباید آن را محدود به تحریم کنیم. جنگی که تمام قوای خود را باید جمع آوری کرده و درگیر مشکلات و پیروزی در آن شویم. آیا می دانیم در این شرایط چگونه تصمیم گیری کنیم و چه قدم هایی را برداریم. آیا می دانیم کارآفرینی به روش صادراتی چقدر نقش آفرین است؟

 

صادرات چیست

صادرات چیست ؟

عمر مدل تجارت و صادرات سنتی سالیان سال است که به پایان رسیده است.  در این دوران، هر لحظه مسیری ناب و راهکاری جدید و مدلی هوشمندانه می طلبد.  در این شرایط دو اصل شرط است.

 • اصل اول: فرهنگ کسب و کار
 • اصل دوم: خلق ثروت منصفانه و بدون رانت.

اما چرا صادرات؟ صادرات، بلوغ ، رشد و توسعه پایدار بنگاه را به ارمغان می آورد.

 • ما نیاز به صادرات داریم زیرا باید از بازارهای محدود ملی به سمت بازارهای نامحدود جهانی حرکت کنیم.
 • ما نیاز به صادرات داریم تا از چالش های کشور همچون قوانین نامناسب چک و بهره های بالای بانکی رهایی یابیم.
 • ما نیاز به صادرات داریم چرا که خریداران من در کشور نقدینگی لازم را ندارند.
 • ما نیاز به صادرات داریم چرا که حداقل نرخ سود تامین منابع مالی ۲۰% و در شرایط خاص به ۸% می رسد و این عدد یعنی ۵ برابر استاندارد بین الملل .
 • ما نیاز به صادرات داریم تا بتونیم اشتغال زایی و ارزآوری را گسترش دهیم.
 • ما نیاز به صادرات داریم تا با افزایش قیمت دلار ارزش سرمایه ما حفظ شود.

امروزه در کشور ما افراد زیادی در مسیر کارآفرینی و استارت آپ ها در حال فعالیت هستند. اما آیا می دانید ، در دنیا یکی از حرفه ای ترین، تخصصی ترین، پول سازترین و مؤثرترین عبارت های کارآفرینی ، کارآفرینی به روش صادرات است . و باید در ابتدا بدانند که صادرات چیست .

کارآفرینی صادرات محور

کارآفرینی به روش صادرات را می توان اینگونه تعریف کرد، در زنجیره تأمین کالا و خدمات به نحوی نقش آفرینی کنیم که خروجی آن، ارزآوری باشد. اگر قرار است تولیدی و یا اقدامی انجام دهیم ، حرکت ما به سمت ارزآوری و یا ممانعت خروج ارز  منجر شود.

برای حضور در مسیر کارآفرینی صادرات محور باید بدانیم که در امور صادرات کدام زنجیره های تامین جهانی است و چگونه می توانیم در این زنجیره تامین مشارکت داشته باشیم.

نمی خواهم صادرات کنم

اصلا شما نمی خواهید صادرات کنید، می خواهید تنها تولید کننده داخلی باشید. شما به هیچ عنوان نگاهتان به بازار صادراتی نیست . پیشنهاد می کنیم یک تعریف کلان از چشم انداز سازمانتان داشته باشید. درست است که امروز، توان و ظرفیت صادرات را ندارید یا اصلا نگاهی به صادرات ندارید اما این امید را داشته باشید که روزی یک دپارتمان صادراتی ایجاد کنید و یا با یک شرکت مدیریت صادرات وارد مذاکره شوید. حتی اگر هنوز اعتقاد ندارید که می توانید در عرصه صادرات وارد شوید ، باید تولید و خدمتتان در کلاس جهانی باشد.

می خواهم صادرات کنم

با تصمیم گیری به ورود به دریای بیکران صادرات، نقشه را نگاه می کنیم. هر کشور یک فرصت بی نظیر است. هر چه دامنه خریداران من بزرگتر، قطعا قدرت و حق انتخاب من بیشتر است. فرصت انتخاب بیشتر یعنی خلق ثروت بیشتر. در ابتدای مسیر به دنبال ایده آل ها نباشیم. یک ده آباد به صد شهر خراب میارزد. شما اگر در کلاس جهانی تولید کنید ، خریدار به سراغ شما خواهد آمد. و شما نیز براحتی می توانید محصول خود را با افتخار به دنیا معرفی کنید. امروز صادرات، فقط پسته ،  مواد معدنی ، فرش ، نفت نیست، خام فروشی نیست.  بیایید صادرات نفت، پتروشیمی و میعانات گازی ایران را کنار بگذاریم. ا

ممکن است بپرسید با این شرایط تحریم چگونه پای در عرصه صادرات بگذاریم؟ تولید کننده عزیز شما کیفیت را در بالاترین سطح حفظ کن، خدمات پس از فروش را مورد توجه قرار بده ؛ تحریم تو را از مسیر صادرات دور نمی کند. البته انتخاب مسیر درست صادراتی هم حایز اهمیت است. بعنوان مثال آیا صادرات به بازار عراق و افغانستان یک فرصت است یا یک تهدید؟

عوامل موفقیت در صادرات

مهمترین عامل موفقیت در کلاس جهانی، کیفیت است. کیفیتی که حاصل استقرار یک فرایند علمی و تخصصی باشد. جدیدترین فلسفه در فلسفه بازاریابی، فلسفه بازاریابی اجتماعی است.

بازاریابی اجتماعی چیست؟

 • بازاریابی مبتنی بر رفاه انسان ها
 • بازاریابی مبتنی بر انسانیت
 • بازاریابی مبتنی بر سلامت جامعه
 • بازاریابی مبتنی بر رفاه عمومی
 • بازاریابی مبتنی بر مسئولیت های اجتماعی
 • بازاریابی مبتنی بر تعهد

که این رمز موفقیت ژاپنی ها است. ژاپنی ها به گونه ای بر محصولات خود مزیت رقابتی ایجاد کرده اند که هر کجا نام کالای ژاپنی می آید با اعتماد آن را خرید می کنند.

آموزش های صادراتی

شرکت بازرگانی بلودنیز ( bluedeniz ) در مسیر اجرایی کردن صادرات آموزش هایی را در ۷ گام ارائه داده است که بصورت رایگان در اختیار علاقه مندان قرار داده است

۱- گام اول : پیش نیازهای صادراتی

۲- گام دوم :

۳- گام سوم :

۴- گام چهارم :

۵- گام پنجم :

۶- گام ششم :

۷- گام هفتم :

 

امتیاز ما
[تعداد: 1   میانگین: 5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *