پیش نیازهای صادراتی

پیش نیاز های صادرات : زیاد با این سوال مواجه می شوم که صادرات را از کجا آغاز کنیم؟ ما در هر کاری که می خواهیم انجام دهیم یا در هر پروژه ای که می خواهیم انجام دهیم سوالات زیادی در ذهنمان است.  چگونه صادرات کنیم؟ چه چیزی را صادر کنیم؟ چه زمانی صادرات کنیم؟ به کجا صادرات کنیم؟ آیا طرح توجیهی دارم؟ آیا ریسکم شفاف است؟ مزایای بالقوه من چیست؟ نقاط ضعف و قوت من چیست؟ رقبای من چه کسانی هستند؟ چه الزامات و قوانینی باید رعایت شود؟ روی چه بازارهایی باید هدف گذاری کنم؟ بازارهای هدف چه ویژگی هایی دارند؟ آیا اشنایی با مسائل سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی آن ها دارم؟ آیا آشنایی با  امور و قوانین حمل و نقل و گمرکی داریم؟ آیا تعریف صحیح از سرعت تأمین و تحویل داریم؟ آیا تعریف صحیحی از سلامت تأمین و سلامت تحویل را در مجموعه های خودمان تعریف کردیم؟ آیا تمرکز بر زنجیره تامین دارم؟ کالایی که قصد تولید آن را دارم چه حلقه هایی در پشت سر آن است، چه حلقه هایی در ادامه آن است؟ آیا زنجیره تأمین را از صفر تا صد انجام داده ایم؟ آیا کالای من در حجم انبوه قابلیت تولید دارد؟  قدرت مذاکره جهت تأمین با حجم بالا دارم؟

شناسایی پیش نیاز های صادرات

پیش نیاز

شما ممکن است یک شرکت تولیدی داشته باشید که فکر می کنید محصولاتتان بسیار عالی و مناسب صادرات است. شاید شما یک واسطه ای باشید یا فامیلی داشته باشید که تولید صادراتی دارد و فکر می کنید که شاید آن واحد تولیدی می تواند کار صادرات را به شما برون سپاری کند. ممکن است وارد کننده ای باشید که تا سال قبل چاقوی سوئیسی وارد می کردید و امسال تصمیم می گیرید چاقوی زنجان را صادر کنید. ممکن است سفری به ترکیه کرده باشید و فاصله قیمت زعفران در بازار رضای مشهد و گراند بازار استانبول را دیده باشید. سوال این است که با این ظرفیت ها چه کنیم؟

در اولین گام لیست مخاطب ها را بررسی می کنیم. در لیست بدنیال دوستان یا آشنایانی می گردیم که در خارج از ایران زندگی می کنند زیرا احتمالا آنها بهترین گزینه برای ورود ما به بازارهای صادراتی هستند ممکن است لیست شرکت های صادرات و واردات را در گوگل پیدا کرده  و از آن ها در خصوص صادرات کمک بخواهید. در حالت حرفه ای تر  ممکن است تقویم نمایشگاهی را نگاه کنید و به اولین نمایشگاهی که مرتبط با صنعتتان است سفر کنید یا برنامه ریزی کنید که حضور داشته باشید.

آیا پیش نیاز های صادرات را درست شناسایی کرده ایم؟

شناسایی پیش نیاز های صادراتی از زبان بلو دنیز

 1. اندازه گیری آمادگی سازمان، شرکت و محصول برای حضور در بازار جهانی است.
 2. شناسایی بازار هدف است. آیا مگر می شود، بدون شناسایی بازار هدف ، در نمایشگاههای بین المللی آن صنعت شرکت کنید .
 3. نعیین استراتژی صادراتی . مثلا آیا باید در کشور  هدف دفتر باز کنیم؟ آیا یک نماینده لازم داریم؟ آیا باید مشارکت با افراد بومی آن کشور داشته باشیم؟
 4. شناسایی سلیقه مصرف کنندگان .
 5. زمان ورود به بازار هدف
 6. بررسی هزینه های گمرگی و هزینه های پنهان
 7. شناسایی رقبا

شما برای گرفتن پاسخ همه این سوالات باید یک طرح صادرات (export plan) داشته باشید. تحقیقات بازار صادراتی، مدیریت محصول، مدیریت قیمت گذاری، فروش و توزیع، ترفیع و تبلیغات، فرایند تولید، لجستیک، تأمین مالی صادرات، مدیریت تراکنش های مالی، مدیریت استفاده از حمایت های دولت در صادرات. شما برای این که صادرات را از الف تا ی انجام دهید نیاز است طرح صادرات را مکتوب کنید.
شرکت بلو دنیز در آماده سازی طرح صادرات از صفر تا صد شما را همراهی می کند.

آیا برای صادرات آمادگی دارم ؟

تجربه در صادرات می گوید در پیش نیاز صادرات شما اول آمادگی خود را ارزیابی کنید، اگر صاحب محصولی هستید، اگر صاحب ایده ای هستید یا اگر می توانید ایده دیگران را سرمایه گذاری کنید و صادر کنید، امروز باید کالا و خدمات خودتان را ارزیابی کنید.

هیچ والدینی نمی گویند که فرزند من بد است، تولیدکننده هم می گوید من تولید کننده بهترین کالای دنیا هستم البته تا قبل از این که خود را درمعرض معیارها و محک های بازارهای جهانی قرار نداده اند.

 1. آیا شرکا، سهامداران و مدیران مجموعه شما بلوغ لازم برای صادرات را دارند؟
 2. آیا نگاه یکپارچه ای برای صادرات وجود دارد؟
 3. آیا ظرفیت تولید لازم را برای صادرات دارم؟
 4. آیا امروز می خواهم وارد صادرات شوم، قابلیت ایجاد یک شیفت اضافه در تولید خود را دارم؟
 5. آیا قابلیت تجاری سازی محصولات خود را دارم؟
 6. آیا منابع مالی لازم را دارم؟
 7. آیا پیش بینی های لازم مالی پروژه صادرات را طراحی کرده ام؟

مشکلات اولیه ورود به صادرات

یکی دیگه از پیش نیاز های صادراتی، قبل از آغاز حرکت صادراتی ، شناسایی مشکلات پیرامون است تا خود را برای حل این مشکلات آماده کنیم.

 1. اولین و بزرگترین مشکل افراد، تأمین مالی گران است. ما در کشوری زندگی می کنیم که متأسفانه با نرخ ها و سودهای بانکی بالایی دست و پنجه نرم می کنیم.
 2. مشکل دومی که در پیرامون ما هست به دلیل تحریم عدم وجود حساب بانکی خارجی است.
 3. مشکل سومی ما تحریم و عدم وجود سرویس های منظم حمل و نقل است.
 4. مشکل چهارمی، مشکل تحریم و عدم وجود پوشش های بیمه حمل است.
 5. از این مسئله بدتر، تحریم و عدم وجود پوشش های بیمه مسئولیت است.
 6. مشکل بعدی، تحریم و عدم وجود نماینده خوش نام در گمرکات دیگر کشورها است.
 7. مشکل بعدی، تحریم و سوء استفاده خریداران خارجی از شرایط موجود است.

به طور کلی می توان گفت صادرات یعنی بازاریابی در آن سوی مرزها که قوانین با یکدیگر تفاوت دارد، فرهنگ متفاوت است، اقلیم متفاوت است.

گام اول صادراتی

۱- پیش نیازهای صادراتی

۲- هدفگذاری صادراتی

۳- سرمایه گذاری

۴- خودشناسی

۵- الگوسازی و کار تیمی

۶- جوانگرایی و جانشین پروری

۷- آموزش

۸- مسئولیت پذیری

۹- زبان بازار هدف

امتیاز ما
[تعداد: 1   میانگین: 5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *