آموزشسئو

آموزش جامع سئو تکنیکال سال 2020 به همراه چک لیست سئو تکنیکال

سئو تکنیکال (Technical SEO) : سئو تکنیکال چیست ؟ آیا مانند تغییر در محتوا باید همیشه در حال تغییرات تکنیکال در سئو باشیم ؟ سئو تکنیکال را چه کسانی می توانند انجام دهند ؟

سئو تکنیکال (Technical Seo) یا سئو فنی یک گام اساسی در سئو است . سئو فنی می تواند به معنای واقعی تفاوت بین یک سایت با رتبه بالا و و یک سایته بدون رتبه و با رتبه پایین را مشخص کند. اگر در سئوی فنی شما مشکلی وجود داشته باشد، احتمالا تلاش‌های بهینه سازی شما، نتایج مورد انتظار را ایجاد نمی‌کند.

سئو تکنیکال بر خلاف سئو محتوا نیاز به بهینه سازی مکرر ندارد و اگر سایت را از جنبه های تکنیکال بررسی کرده و اصلاحات لازم انجام شود، دیگر مجبور نیستید با مسائل فنی دست و پنجه نرم کنید. البته این در رابطه با الگوریتم های جدید گوگل نمی باشد.

در این مقاله سعی شده است که علاوه بر معرفی جامع سئو تکنیکال، چک لیست کاملی از سئو تکنیکال را به همراه آموزش آن در اختیارتان قرار دهیم.

سئو تکنیکال چیست ؟

سئو تکنیکال یا سئو فنی به معنی بهبود بحشیدن جنبه های فنی وب سایت برای افزایش رتبه بندی صفحات در موتورهای جستجو است. سایت ها با سرعت بیشتر برای خزیدن و قابل فهم بودن موتورهای جستجو از ارکان بهینه سازی سئو فنی استفاده می کنند.

سئو فنی هیچ ارتباطی با سئو داخلی ، محتوای سایت و یا تبلیغات و لینک گیری های خارجی ندارد و تنها هدف آن بهینه سازی زیرساخت های فنی سایت می باشد. البته داشتن مهارت برنامه نویسی و تخصصی در سئو تکنیکال بسیار حایز اهمیت می باشد.

چرا باید سایت خود را از نظر فنی بهینه سازی کنید؟

سئو فنی همیشه و مخصوصا در الگوریتم های گوگل سال 2020 مورد توجه بسیاری قرار گرفته است .اگر می خواهید در رتبه های اول گوگل جا خوش کنید، باید بهترین خدمات، بالاترین سرعت سایت، بهترین محتوا را برای کاربر خود فراهم کرده و به گوگل برای نمایش بهترین ها کمک کنیم.

سئو تکنیکال کمک می کند که بهترین عملکرد را برای گوگل محیا کنیم تا موتورهای جستجو مخصوصا موتور جستجوی گوگل در سایتمان براحتی خزیده و آن را درک کند. با انجام این کار ممکن است مسیر دریافت رتبه های عالی در نتایج موتورهای جستجو را فراهم کنیم.

البته فراموش نکنید گوگل همیشه رو به جلو کار نمی کند بلکه اگر در سایتمان اشتباهات فنی جدی داشته باشیم، نمره منفی برایمان در نظر گرفته و رتبه های خود را از دست داده و یا هزینه بر خواهد شد.

چک لیست سئو تکنیکال

خب حالا مشخص شد سئو تکنیکال چیست. بگذارید ببینیم بهترین روش‌ها برای حل و بررسی مشکلات تکنیکال سایتمان چیست ! شما می‌توانید از چک لیست زیر برای انجام سئو تکنیکال خود استفاده کنید.

 • تعیین دامنه مشخص 
 • بهینه سازی و تنظیم Robots.txt
 • ساختار URL خود را بهینه کنید (Optimize Your URL Structure)
 • موقعیت و ساختار سایت (Navigation and Site Structure)
 • منوهای Breadcrumb (Breadcrumb Menus)
 • نشانه گذاری داده های ساختار یافته را پیاده سازی کنید (Implement Structured Data Markup)
 • بررسی کنونیکال صفحات (Canonical URLs)
 • صفحه 404 را بهینه کنید (Optimize 404 Page)
 • بهینه سازی نقشه سایت XML (XML Sitemap Optimization)
 • نصب گواهینامه SSL (https)
 • افزایش سرعت وبسایت (Website Speed)
 • سازگاری با نسخه موبایل (Mobile Friendliness)
 • صفحات شتاب دهنده موبایل AMP (Accelerated Mobile Pages)
 • صفحه بندی و سایت‌های چند زبانه (Pagination and Multilingual Websites)
 • ثبت سایت در ابزار وبسمتر تولز (Register your site with webmaster tools)

تعیین دامنه مشخص (Specify a Preferred Domain)

تعیین دامنه در ابتدای راه اندازی وب سایت یا وبلاگ خود حایز اهمیت است. بله درست است هر سایت یک دامنه مشخص دارد اما ما می توانیم به روش های مختلف سایت خود را فراخوانی کنید. به طور مثال سایت site.com می تواند بصورت های زیر توسط کاربران فراخوانی شود.

 • http://www.site.com
 • http://site.com
 • https://www.site.com
 • https://site.com

در نگاه اول این ساختارها یکسان دیده می شود و از نظر کاربر یکی است اما از نظر گوگل 4 سایت متفاوت و URL متفاوت در نظر گرفته می شود و این دیدگاه باعث گیج شدن گوگل شده و البته مشکلاتی مانند محتوای تکراری ، کاهش رتبه صفحات و … را برای سایتمان به ارمغان می آورد. برای حل این مشکل ابتدا باید مشخص کنیم که کدام دامنه بیشتر مورد سلیقه مان می باشد. 

سئو تکنیکال به امن بودن سایت بسزایی می دهد بنابراین در تعیین دامنه، دامنه https را در نظر بگیرید اما اینکه با www یا بدون www کاملا سلیقه ای می باشد و تغییری در رفتار گوگل ندارد. 

Robots.txt را بهینه کنید (Optimize Robots.txt) 

سئوتکنیکال به گوگل کمک می کند که در سایت ما بدرستی خزش کند. Robots.txt یکی از مهمترین قسمت های سئو فنی است که در روت اصلی سایت قرار می گیرد و به موتور جستجو دستور می دهد که در کدام صفحه خزش کند و یا کدام یک از صفحات را ایندکس نماید. 

قالب این فایل بسیار ساده است و در بسیاری از موارد نیاز به ایجاد تغییر ندارد اما در این فایل ساده با کوچکترین اشتباه می توانید کل دسترسی به سایت را مسدود کرده و عملا قاتل سایت خودتان باشید. 

ساختار URL خود را بهینه کنید

سئو تکنیکال به URL ها اهمیت می دهد. برای همین بهینه سازی URL سایتمان اهمیت فوق العاده ای دارد. با ساختار URL صحیح و اصولی ، موتورهای جستجو مخصوصا گوگل درک بهتری نسبت به محتوای شما پیدا می کند.

سئو تکنیکال URL ها بصورت زیر : 

 • از حروف کوچک استفاده کنید
 • برای جدا کردن کلمات از خط فاصله “-” استفاده کنید
 • URL ها را تا حد امکان کوتاه توصیف کنید
 • از کاراکترها یا کلمات غیر ضروری استفاده نکنید

در هنگام طراحی وب سایت قسمتی از URL ها همیشه ثابت و تنها قسمتی از URL ها متغییر هستند که تنها کافیست همان قسمت متغییر را بهینه کنیم. بزارید با یک مثال توضیح دهیم تا کاملا موضوع URLها مشخص شود.

اگر شما از CMS وردپرس استفاده می کنید، در زمان تعریف برگه و یا نوشته بطور اتوماتیک عنوان مطلب بعتوان URL در نظر گرفته می شود. در اینجا شما باید URL تولید شده را قبل از ذخیره و انتشار محتوا به صورت بهینه تبدیل کرده و سپس انتشار دهید. این URL دقیقا اسم آن صفحه شماست پس دقیقا باید گویای محتوای صفحه باشد.

URL بصورت فارسی باشد یا انگلیسی 

سئو تکنیکال و فارسی بودن یا انگلیسی بودن URL ها براساس محتوای سایت در نظر گرفته می شود اما اگر معنای انگلیسی موضوع برای گوگل شناخته شده باشد بهتر است از عبارت انگلیسی و بصورت کوتاه استفاده کنید.

فوت کوزه گری URL : در زمان انتخاب URL عبارت کلیدی اصلی خود را انتخاب کنید.

بعنوان مثال: اگر این عنوان پست شما باشد “آموزش گام به گام سئو تکنیکال ” باشد آدرس URL تولید شده توسط وردپرس http://www.example.com/Learn-seo-tecnical-step-by-step خواهد بود. این موضوع بدک نیست، اما می‌توانید URL زیر را برای محتوای خود قرار دهید. http://www.example.com/technical-seo این آدرس کاملا کوتاه، مفید و برای موتورهای جستجوگر بسیار هدفمند است.

تغییر URL

URL ها برای گوگل دارای ارزش هستند و در صورتی که می خواهید URL ای را تغییر دهید حتما باید به گوگل اطلاع دهید. این اطلاع رسانی را از طریق ریدایرکت 301 انجام می شود. اگر بعد از تغییر URL آن را ریدایرکت نکنید، گوگل با صفحات خطا مواجه شده و باعث افت رتبه سایت شما خواهد شد.  اگر می خواهید تغییر آدرس را بخوبی بیاموزید مقاله سایت میزبافا را پیشنهاد می کنم. 

موقعیت و ساختار سایت

یکی دیگر از مهمترین قسمت های سئو فنی  ساختار وبسایت است. ساختار سایت به معنای چیدمان محتوای سایت می باشد. هر چقدر دسته بندی نوشته ها در سایت هوشمندانه و درست انتخاب شود، کاربر براحتی به آن دسترسی پیدا کرده و سایت شما کاربر پسند می شود.

فوت کوزه گری URL : در زمان ایجاد دسته ها در سایت هر نوشته حداکثر با 3 کلیک در اختیار کاربر قراربگیرد و عمق سایت خود را بیشتر از 3 توصیف می شود قرار ندهید.

اشتباه که اکثر وب مسترها مرتکب می‌شوند این است که در تلاش برای بهینه سازی وبسایت خود می شوند این است که ساختار سایت را فراموش کرده و در نهایت به سئو خود آسیب می رسانند.

بعضی از وبمستران کلیه محتوا را در یک دسته واحد قرار می‌دهند. در گذشته تصور می‌شد كه صفحات بایگانی یا بودن صفحات در چند دسته مختلف می تواند به سئو سایت آسیب برساند اما این طرز فکر بسیار اشتباه است. در این رابطه مقاله کاملی با مفهوم ساختار سایت و دلیل مهم بودن آن قرار داده ایم. سعی کنید دسته بندی سایت خود را هوشمندانه انتخاب کرده و به کاربر بیشتر و بیشتر فکر کنید و در نهایت اگر می خواهید رتبه بهتر داشته باشید باید صفحات دسته بندیه بهینه تری داشته باشید.

سئو تکنیکال ساختار سایت  

منوهای Breadcrumb

منوی برد کرامب یا نان ریزه مجموعه ای از لینک‌ها در بالا یا پایین یک صفحه هستند که به کاربران این امکان را می‌دهد به صفحه قبلی (معمولاً صفحه دسته) یا به صفحه اصلی یک وبسایت مراجعه کنند.

یک منوی breadcrumb به دو هدف اصلی ایجاد میشود: کمک می‌کند تا کاربران به راحتی و بدون نیاز به فشار دادن دکمه برگشت در مرورگرهای خود، به راحتی در وبسایت حرکت کنند و این یک اشاره دیگر به موتورهای جستجو درباره ساختار یک وب سایت می‌دهد. Breadcrumbs به عنوان فاکتور سئو در راهنمای‌های مختلف جستجوگرها ذکر می‌شود زیرا توسط گوگل بسیار توصیه می‌شود.

مطمئن شوید که منوی برد کرامب در وبسایت شما فعال شده‌اند و از طرح مناسبی برخوردار هستند. افزونه‌هایی مانند یواست سئو و رنک مث این امکان را به شما خواهند داد که منوی برد کرامب را به سایت خود اضافه کنید، اما در اکثرا قالب‌های وردپرسی این امکان اضافه شده است. اگر نتوانستید به کمک افزونه‌ها این منو را به سایت خود اضافه کنید حتما با یک برنامه نویس این موضوع رو در میان بگذارید.

داده های ساختار یافته را پیاده سازی کنید

داده های ساختار یافته در چند سال اخیر اهمیت بیشتری پیدا کرده است زیرا در نتایج جستجو به شدت توسط گوگل استفاده می‌شود. 

داده های ساختار یافته چیست ؟ به زبان ساده، داده های ساختاری كدهایی هستند كه می‌توانید به صفحات وب خود اضافه كنید كه برای خزنده‌های موتور جستجو قابل مشاهده است و به آن‌ها در درک و شناخت بهتر محتوای شما كمک کند. این راهی برای توصیف محتوای شما به زبان موتورهای جستجو است که آن را به زبان خود می‌توانند درک کنند.

چگونه داده‌های ساختار یافته مربوط به سئو تکنیکال است ؟ اگرچه داده های ساختار یافته یا اسکیماها مربوط به محتوای یک وبسایت است، اما بخشی از سئو تکنیکال است زیرا برای بدست آوردن آن باید کد مد نظر را به وبسایت خود اضافه کنید. معمولاً داده‌های ساختار یافته را یک بار اضافه می‌کنید و دیگر لازم نیست در مورد آن کاری انجام دهید. به عنوان مثال، در مورد برد کرامب ها، شما باید یک بار داده‌های ساختار یافته شده خود را پیکربندی کنید و دیگر نیازی به اقدامات دیگر نیست.

داده‌های ساختار یافته چه سودی دارد ؟ مهمترین سود اسکیماها، افزایش نرخ کلیک و یا CTR  صفحات می باشد.

کاربرد داده‌های ساختاری چیست ؟ روش های زیادی وجود دارد که می توانید از داده های ساخت یافته برای توصیف محتوای خود استفاده کنید. محبوب ترین ها عبارتند از: مقالات دستور العمل ها رویدادها ارسال شغل مشاغل محلی ویدیو

بررسی کنونیکال صفحات (Canonical URLs)

سئو تکنیکال بیشترین دقت و اهمیت را به کنونیکال اختصاص داده است. چرا که در صورتی که کنونیکال در سایت وجود داشته باشد عملا سایت شما می مرد و آن صفحات کنونیکال قاتل سایت شما می باشند.

URL کنوکیال چیست ؟ در صورتی که در صفحات سایت با کلمات کلیدی یکسان اما در صفحات متفاوت در نتایج گوگل ایندکس شده و ظاهر شود، سایتمان دچار کنونیکال شده و باید بسرعت آن را برطرف کنیم. 

صفحه 404 خود را بهینه کنید

وقتی که یک صفحه از سایت شما پاک شود و دیگر وجود نداشته باشد آدرس آن صفحه 404 می‌شود.در بعضی مواقع ممکن است آدرس Url آن صفحه را تغییر داده باشید و ریدایرکت 301 را انجام نداده باشید که در این شرایط صفحه شما 404 می‌شود.

در وردپرس به طور پیش فرض صفحه 404 را بهینه شده است، در غیر این صورت می‌توانید با استفاده از یک افزونه یا ویرایش قالب خود، به راحتی ظاهر صفحه 404 خود را بهتر کنید. سعی کنید در صفحات 404 مطالب مرتبطی را قرار دهید و نگذارید صفحه مورد نظر کاملا خالی باشد.

صفحه 404 بهینه شده چیست ؟ یک صفحه 404 بهینه شده باید همان ساختارهای وب و منوهای موجود مانند دیگر صفحات را داشته باشد. به بازدید کنندگان به زبانی دوستانه بگویید که صفحه مورد نظر آن‌ها دیگر در دسترس نیست و مطالب مرتبط دیگری را به آن ها پیشنهاد دهید. بازگشت به صفحه قبلی یا صفحه اصلی یا سایر صفحات مهم را راحت تر کنید.

چگونه می‌توان 404 صفحه خود را بررسی کرد ؟ تست نحوه عملکرد صفحه 404 شما بسیار آسان است، فقط کافی است یک پنجره مرورگر جدید را باز کنید و آدرس صفحه‌ای که در وبسایت شما وجود ندارد را تایپ کنید. آنچه در مرورگر نشان داده خواهد شد صفحه 404 شماست. خیلی وقت خود را صرف بهینه سازی 404 صفحه خود نکنید، فقط مطمئن شوید که در صورت پیدا نشدن آدرس مورد نظر، صفحه 404 سفارشی را به کاربر نمایش می‌دهد.

نقشه سایت XML خود را بهینه کنید

یکی از مهمترین عناصر سئو تکنکیال بهینه سازی نقشه سایت XML است. نقشه سایت یک فایل XML است که کلیه صفحات، پست‌های موجود در وبسایت شما را نشان می‌دهد. علاوه بر عنوان آن‌ها، شامل تاریخ منتشر شده و آخرین تاریخ به روز شده را نیز نمایش می‌دهد. موتورهای جستجو می‌توانند در هنگام خزیدن یک وبسایت از نقشه سایت XML به عنوان راهنما استفاده کنند.

چگونه می‌توان نقشه سایت XML خود را بهینه کنیم ؟ بهینه سازی نقشه سایت بسیار ساده است، فقط صفحات مهم وب سایت خود را در نقشه سایت خود وارد کنید. در اکثر موارد این صفحات پست ها و دسته بندی های شما در سایت مپ قرار دارند. به علاوه برچسب‌ها، صفحات نویسنده یا سایر صفحاتی که به طور خاص هیچ محتوای اصلی ندارند، در سایت مپ قرار نمی‌گیرید. با انتشار صفحه جدید یا بروزرسانی صفحه، اطمینان حاصل کنید که نقشه سایت شما به طور خودکار به روز می‌شود. برای ثبت نقشه خود از گوگل و Bing Webmaster استفاده کنید، تا نقشه سایت خود را به Google و Bing ارسال کنید تا وضعیت آن را بررسی کنند. 

نصب گواهینامه SSL 

این موضوع از مهم‌ترین بخش‌های امنیت وبسایت شما می‌باشد. پروتکل HTTPS یک سیگنال رتبه بندی شناخته شده است و یک روش اضافی برای برقراری اعتماد با کاربران است. وقتی SSL را روی سرور خود نصب می‌کنید، می‌توانید وبسایت خود با استفاده از https و نه http دسترسی پیدا کنید. این پروتکل نشان می‌دهد که هرگونه اطلاعات منتقل شده بین وبسایت و سرور شما (مانند نام های کاربری، گذرواژه‌ها، داده های شخصی و غیره) رمزگذاری شده است. در گذشته، SSL برای وب سایت های فروشگاهی مهم بود اما امروزه هر وبسایتی در اینترنت باید دارای SSL باشد. اگر SSL را نصب نکرده اید اولین کاری که باید انجام دهید این است که با ارائه دهنده هاست خود تماس بگیرید و از آن‌ها بخواهید SSL را در حساب کاربری خود به صورت رایگان فعال کنند. اضافه کردن SSL شبیه تغییر به یک دامنه جدید است بنابراین باید با احتیاط این کار را انجام دهید که اکثر شرکت‌های هاستینگ این کاردر کمترین زمان ممکن برای شما انجام خواهند داد.

افزایش سرعت وبسایت (Website Speed)

سرعت وب سایت نیز یک مسئله تکنیکال است و برای به دست آوردن نتایج خوب نیاز به ایجاد تغییر در وب سایت و زیرساخت های شما دارد. نقطه شروع شما بررسی سرعت شما با استفاده از این سه ابزار است: Google page speed insights Pingdom tools gtmetrix.com ابزارهای فوق، توصیه‌هایی راجع به آنچه شما باید در وبسایت خود برای بهبود سرعت نیاز است توصیه می‌کنند اما همانطور که در بالا گفتم این یک مسئله تکنیکال است و ممکن است مجبور شوید برای کمک به شما یک برنامه نویس را استخدام کنید. در دوره بهینه سازی و آموزش افزایش سرعت وبسایت به صورت کامل یاد می‌گیرید که چطور تمامی مشکلات سرعت وبسایت خود را حل کنید. به طور کلی، کاری که می‌توانید برای افزایش سرعت لود وبسایت خود انجام دهید، موارد زیر است: برای استفاده از سیستم عامل 64 بیتی، سرور خود را ارتقا دهید. سرور خود را PHP 7.2 ارتقا دهید -> این نسخه پیشرفت پیشرفت چشم گیری را در مقایسه با PHP 5.2 به شما می‌دهد. حجم تصاویر خود را بهینه کنید. به کمک فتوشاپ یا سایت tinypng به راحتی بدون از دست دادن کیفیت تصاویر خود حجم آن ها را بهینه کنید. استفاده از افزونه ها را به حداقل برسانید. وردپرس و همه افزونه‌ها را به جدیدترین نسخه ها آپدیت کنید. از قالب‌های سنگین استفاده نکنید. آنها کدهای زیادی را به صفحات شما اضافه می‌کنند که اصلا لازم نیست، بهتر است روی یک قالب اختصاصی سرمایه گذاری کنید. فایل های CSS و JS Files را بهینه سازی کنید. از اضافه کردن تعداد زیادی اسکریپت در وبسایت خودداری کنید. از lazy load برای تصاویر خود استفاده کنید.

سازگاری با نسخه موبایل (Mobile Friendliness)

داشتن یک وبسایت سازگار برای موبایل دیگر به یک اجبار تبدیل شده است. اما احتمالاً بیشتر کاربران شما در موبایل هستند و اگر وبسایت سریع و سازگار با نسخه موبایل را نداشته باشد، رتبه شما کاهش خواهد کرد. سازگاری با نسخه موبایل سایت بخشی از تکنیکال سئو است زیرا به محض اینکه یک موضوع صفحه با تلفن همراه داشته باشید، به درستی طراحی شده باشد و دیگر لازم نیست کار خاصی انجام دهید. به علاوه این موضوع به دانش فنی در مورد چگونگی تنظیم آن نیاز دارد. اولین کاری که باید انجام دهید این است که میزان سازگاری با نسخه موبایل وب سایت خود را با استفاده از این ابزار از گوگل بررسی کنید. https://search.google.com/test/mobile-friendly اگر وبسایت شما از این آزمایش به خوبی عبور نکند، پس کار های زیادی باید انجام دهید و این باید اولویت اول شما باشد. حتی اگر این آزمون را پشت سر بگذارد، تعدادی از چیزهایی که باید در مورد موبایل و سئو بدانید وجود دارد مانند: وب سایت شما در تلفن همراه باید همان محتوای سایت دسکتاپ شما را داشته باشد. با معرفی نسخه موبایل، گوگل وب سایت‌های موبایل را بر اساس محتوای موبایل خود رتبه بندی می‌کند، بنابراین هر محتوایی که در دسکتاپ دارید نیز باید روی موبایل (از جمله هر پیوند داخلی یا سایر عناصر موجود در وب سایت دسکتاپ شما) در دسترس باشد. در نسخه موبایل باید در کمتر از 5 ثانیه وبسایت شما لود شود. در نسخه موبایل می‌توانید نرخ تبدیل بسیار بالاتری داشته باشید. از پاپ آپ ها در نسخه موبایل خود استفاده نکنید. می‌توانید از AMP برای لود سریع صفحات خود استفاده کنید. بیشتر وبسایت‌های خبری از این روش استفاده می‌کنند. اگر یک وبسایت رسپانسیو دارید، پس دیگر نیازی به نگرانی درباره شاخص موبایل ندارید اما اگر یک وبسایت موبایل جداگانه در یک ساب دامین، مطمئن شوید که آن هم محتوای نسخه موبایل شما در نسخه دسکتاپ نیز دارد.

صفحات شتاب دهنده موبایل AMP (Accelerated Mobile Pages)

صفحات Mobile Accelerated یک مفهوم نسبتاً جدید است که گوگل در تلاش است برای سریعتر کردن وب سایت در نسخه موبایل، که آن را معرفی کرده است. به زبان ساده، با AMP شما یک نسخه از وبسایت خود را با استفاده از AMP HTML ارائه می‌دهید که یک نسخه ساده با کمترین المان ها در نسخه موبایل است. هنگامی که صفحات AMP را برای وب سایت خود ایجاد می‌کنید، از طریق حافظه کش مخصوص گوگل که سریعتر (تقریبا فوراً) از صفحات سازگار با موبایل اجرا می‌شود، در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. صفحات AMP فقط از طریق نتایج نسخه موبایل یا از طریق سایر ارائه دهندگان AMP مانند توییتر قابل دسترسی هستند. بحث‌های زیادی در حوزه سئو در مورد اینکه آیا شما باید صفحات AMP را انتخاب کنید، وجود دارد که از مزایا و معایت استفاده از این روش صحبت شده است. مهمترین جوانب مثبت و منفی AMP عبارتند از: نکات مثبت AMP: صفحات موبایل خود را سریع‌تر می‌کند به طور بالقوه CTR شما را افزایش می‌دهد (از طرف کاربران تلفن همراه) نکات منفی AMP: پیاده سازی آن راحت نیست. حتی در وردپرس با فعال کردن یک افزونه AMP کافی نیست. شما نمی توانید از صفحات AMP برای اهداف ایمیل مارکتینگ استفاده کنید. برای کمک به ساختن وب سایت مناسب با AMP باید یک برنامه نویس را استخدام کنید. تجزیه و تحلیل ها و گزارشات شما گیج کننده خواهد بود زیرا باید گزارش ها را از دو وبسایت مختلف، وب سایت عادی و وبسایت AMP خود در نظر بگیرید. در حال حاضر، گوگل اعلام کرده است که هیچ مزیتی برای استفاده از AMP به غیر از سرعت وجود ندارد، اما این مورد ممکن است در آینده تغییر کند.

صفحه بندی و سایت‌های چند زبانه (Pagination and Multilingual Websites)

زمانی که می‌خواهید یک صفحه طولانی را به چندین صفحه کوتاه‌تر تقسیم کنید، pagination مورد استفاده قرار می‌گیرد، یا هنگامی که شما صفحه‌بندی را در صفحات دسته‌بندی خود نیز فعال می‌کنید. برای جلوگیری از کپی کردن مسائل مربوط به محتوا و ادغام لینک‌ها و رتبه صفحه به صفحه اصلی خود، می‌توانید از لینک های rel = “next” و rel = “prev” استفاده کنید تا به موتورهای جستجو بگویید که صفحات بعدی ادامه صفحه اصلی هستند. وقتی گوگل لینک‌های rel = “next” و rel = “prev” را در کد ها پیدا می‌کند، متوجه می‌شود صفحه اصلی کدام یک است و از آن برای اهداف ایندکس شدن بهتر استفاده می‌کند. وب سایت‌های چند زبانه اگر بیش از یک زبان در وبسایت خود دارید، برای استفاده اطلاعات بیشتر در مورد ساختار و محتوای سایت خود، باید از ویژگی hreflang استفاده کنید. این مورد به گوگل کمک می‌کند تا محتوای مناسب را در اختیار کاربران قرار دهند (یعنی نشان دادن محتوای افراد انگلیسی به زبان انگیسی) و همچنین به شما کمک می‌کند تا با اجتناب از تکرار مطالب و فهرست بندی مطالب، سئوی خود را بهینه تر کنید. ثبت سایت در ابزار وبسمتر تولز (Register your site with webmaster tools) برای انجام مهمترین کارهای سئوی تکنیکال، به کمک ابزار وبمستر نیاز دارید. ابزار وبمستر توسط موتورهای جستجو تهیه شده و می‌توان از آنها برای بهینه سازی وب سایت برای سئو تکنیکال استفاده کرد. کاملترین مجموعه ابزار سرچ کنسول است که توسط گوگل تهیه شده است. با استفاده از کنسول جستجوی گوگل می توانید پرونده robots.txt خود را تست کنید، نقشه سایت را به گوگل ارسال کنید و خطاهای ایندکس نشدن را پیدا کرده و برطرف کنید. بسیار توصیه می‌شود سایت خود را با ابزارهای گوگل و بینگ ثبت کنید و تنظیمات اصلی را پیکربندی کنید. در دوره رایگان آموزش سرچ کنسول به تمامی این موارد پرداخته‌ایم.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا